Powrót do pracy – ile czasu musi minąć od operacji powiększenia piersi?

Operacja powiększenia piersi to – z całą pewnością – jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii plastycznej. Nic dziwnego – jest to z reguły jedyna droga do tego, by uzyskać wymarzony rozmiar i kształt biustu, a co za tym idzie – idealną sylwetkę.

 

Jednak przed podjęciem decyzji o poddaniu się temu zabiegowi, warto dokładnie rozważyć wszystkie czynniki, co pozwoli potencjalnym pacjentkom lepiej zaplanować czas po operacji, a w tym – powrót do pracy.

Bo nie ma co ukrywać – operacja powiększenia piersi wymaga zachowania ostrożności w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach po wyjściu z kliniki. Zabieg polega na wszczepieniu pod skórę implantów wypełnionych roztworem soli fizjologicznej lub wykonanych z silikonu. Niezależnie od wybranego rodzaju implantu, operacja trwa około trzech godzin i jest przeprowadzana w całkowitym znieczuleniu.

Rekonwalescencja po operacji wszczepienia implantów

Choć sama operacja nie trwa długo, zaleca się, aby pacjentki pozostały pod obserwacją w klinice przez około dwadzieścia cztery godziny. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do żadnych komplikacji ani problemów, Pacjentka zostaje wypisana do domu.

Nie oznacza to jednak, że może ona wrócić do normalnych czynności. Tak naprawdę rekonwalescencja dopiero się zaczyna! Dochodzenie do zdrowia po operacji powiększenia biustu to proces, którego długość może wynosić od sześciu do ośmiu tygodni. W tym czasie jest niezwykle istotne, aby przestrzegać zaleceń określonych przez lekarza, a także odbywać regularne wizyty kontrolne. 

Powrót do pracy po powiększeniu biustu

Pytanie o to, kiedy można wrócić do pracy po operacji powiększenia piersi to jedno z najczęściej zadawanych pytań w kontekście rekonwalescencji. Nie ma tutaj jednej prostej odpowiedzi, bowiem wszystko uzależnione jest nie tylko od rodzaju wykonywanej pracy, ale także od uwarunkowań osobniczych, genetycznych.

Pierwszy tydzień po zabiegu powiększenia biustu to czas, gdy pacjentka odczuwa ból i dyskomfort związany ze świeżymi ranami pooperacyjnymi. Choć w tym czasie nie jest wskazana absolutna bezczynność (ruch wspomaga proces zdrowienia i zapobiega występowaniu zakrzepów), to jednak nie ma mowy o powrocie do jakiejkolwiek pracy. Priorytetem w tym okresie powinien być powrót do zdrowia!

>>> Przeczytaj również: Biustonosz pooperacyjny – jaki wybrać? Dlaczego warto wybrać dobry biustonosz pooperacyjny?

W trakcie drugiego tygodnia po operacji ciało pacjentki, która poddała się operacji wszczepienia implantów wciąż dochodzi do siebie, a opuchlizna jest wciąż widoczna. Jest to czas, w którym pracę podjąć mogą te z pacjentek, które pracują z domu na zasadzie “home office”. Lekka praca przy komputerze z pewnością nie zaszkodzi, a dolegliwości bólowe nie są już tak wielkie, by temu przeszkodzić. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzić! Przesiedzenie ośmiu godzin non stop odpisując na maile może przynieść więcej problemów niż pożytku, bowiem – jak już wspominaliśmy – ruch jest niezbędny dla prawidłowego procesu rekonwalescencji.

Trzeci tydzień po operacji wyznacza moment, gdy – jeśli lekarz na to pozwoli, oczywiście – pacjentki mogą zacząć wracać do lekkich prac biurowych. Należy jednak pamiętać o tym, aby unikać ruchów mogących nadwyrężyć świeże blizny – podnoszenia, dźwigania lub sięgania po coś, co stoi wysoko na półce. Tak więc – jeśli praca nie wymaga siły fizycznej i lekarz wyrazi zgodę, to można do niej wrócić po upływie około dwóch tygodni od operacji.

A co w przypadku, gdy wykonywana praca wymaga wysiłku fizycznego? W takiej sytuacji należy jeszcze poczekać! Aby uniknąć przyspieszonego krążenia, które ma wpływ na gojenie się ran i może nawet sprawić, że blizny ulegną bezpowrotnemu zaczerwienieniu, warto z tym poczekać przynajmniej do czwartego tygodnia po operacji. Ale uwaga! W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości bólowych należy przerwać pracę. To znak od ciała, że jeszcze jest za wcześnie!

Około szóstego tygodnia po operacji możemy mówić o tym, że proces rekonwalescencji ma się ku końcowi. W tym okresie można zacząć wracać do dawnej aktywności fizycznej, choć najpierw należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Dopiero, gdy da on zielone światło, można będzie – stopniowo – zacząć powoli wdrażać się w dawny rytm.

Jak widać, powrót do pracy po powiększeniu piersi to kwestia złożona i uzależniona od licznych czynników. Jednak niezależnie od tego, ile czasu od operacji upłynie zanim lekarz pozwoli wrócić do zawodowych obowiązków, należy pamiętać, by zawsze robić to w specjalnym biustonoszu, który utrzyma piersi w odpowiednim miejscu i usprawni proces gojenia się ran.

Operacja powiększenia piersi powinna być przeprowadzona przez doświadczonego lekarza, który będzie w stanie poprowadzić pacjentkę do zdrowia przez wszystkie okresy rekonwalescencji.

Miejscem, które gwarantuje bezpieczeństwo i zadowolenie pacjenta jest nasza Klinika.
Umów się na wizytę już dziś: tel. +48 782 139 601

e-mail: info@drnawrocki.com.pl

 

 

Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas.

Dane kontaktowe Kliniki Chirurgii Plastycznej we Wrocławiu

Chcesz skorzystać z naszych zabiegów? Zapraszamy do kontaktu. Aktualne dane na temat siedziby, telefonu i adresu e-mail naszej kliniki znajdują się na stronie.

ul. Dolnobrzeska 5A
Wrocław 54-072

tel. +48 782 139 601

e-mail: info@drnawrocki.com.pl

Umów wizytę

Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 08:00 – 20:00
sobota: 08:00 – 15:00
niedziela, święta: nieczynne