Operacja zmniejszenia biustu – redukcja piersi

„Chirurgia plastyczna” – gdy myślimy o tej dziedzinie, z reguły pierwszym naszym skojarzeniem jest operacja powiększenia biustu. Nie bez powodu, gdyż zabieg ten jest jednym z najpopularniejszych wśród klientek klinik plastycznych. Ale są osoby, które potrzebują czegoś zgoła przeciwnego – jest to operacja zmniejszenia biustu.  Jakie są wskazania do jej przeprowadzenia i z czym wiąże się zabieg znany również jako redukcja piersi lub mammoplastyka?

Operacja zmniejszenia biustu – kiedy?

Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Wiedzą o tym kobiety, które w genetycznym pakiecie dostały zbyt duże i za ciężkie piersi. Ich ciężar jest obciążeniem dla kręgosłupa, co prowadzi do dyskomfortu, a w późniejszym czasie do problemów z kręgosłupem. Redukcja piersi jest w takiej sytuacji jedynym wyjściem.

Żeby unaocznić problem, wystarczy uświadomić sobie różnicę w wadze pomiędzy piersią zbudowaną normalnie (0,5 – 0,6 kg), a piersią zbyt wielką, której waga może nawet przekraczać 2 kg! Jest to prawdziwy ciężar, którego codzienne dźwiganie może być prawdziwą udręką.

A jeśli dodamy do tego zwiększoną podatność na odparzenia i owrzodzenia nadmiernie rozciągniętej skóry na piersiach, możemy zrozumieć, dlaczego operacja zmniejszenia biustu staje się marzeniem niektórych kobiet.

Na czym polega operacja zmniejszenia biustu?

Jako że w piersiach dominuje tkanka tłuszczowa, w niektórych przypadkach redukcja piersi może zostać dokonana małoinwazyjną metodą odsysania tłuszczu, znaną także jako liposukcja. Ten zabieg można jednak przeprowadzić tylko w sytuacji, gdy zmniejszenie rozmiaru piersi ma być znaczne, oraz gdy skóra nie straciła jeszcze elastyczności i jędrności.

Przeczytaj również: Jak się przygotować do zabiegu chirurgii plastycznej?

W innych przypadkach, operacja zmniejszenia biustu jest poważną ingerencją chirurgiczną przeprowadzaną pod pełną narkozą – podobnie jak wiele innych zabiegów chirurgii plastycznej. 

W jej trakcie chirurg nacina skórę wokół sutka i pionowo w dół pod nim, a następnie wykonuje jeszcze u podstawy piersi dwa łukowate nacięcia prowadzące w bok. Powstaje w ten sposób coś na kształt kotwicy.

W następnym kroku usunięta zostaje część skóry wraz z gruczołem piersiowym i tkanką tłuszczową. Lekarz wybiera miejsce dla brodawki i jej otoczki (otoczka również najczęściej zostaje zmniejszona), po czym umieszcza je w wybranym miejscu dbając o to, aby nie uszkodzić połączeń nerwowych i przewodu mlekowego. Po usunięciu nadmiaru skóry, chirurg nadaje piersi ostateczny kształt. 

Cała operacja trwa około 3 – 4 godziny. Po jej zakończeniu zakładane są dreny, opatrunki oraz specjalny biustonosz.

Operacja zmniejszenia biustu – rekonwalescencja

Po operacji, pacjentka przechodzi hospitalizację trwającą z reguły nie dłużej niż doba. Spowodowane jest to koniecznością podawania przez pierwszy okres silnych środków przeciwbólowych.

Po tym czasie może opuścić klinikę, pamiętając jednak o przestrzeganiu specjalnych wymagań. Jednym z nich jest konieczność noszenia specjalnego biustonosza przez pierwsze 2 miesiące po mammoplastyce. Zalecane jest także unikanie w tym czasie bezruchu, który może prowadzić do wytworzenia się zakrzepów. 

Już po około 1 tygodniu po operacji redukcji piersi, pacjentka może zacząć w miarę normalnie funkcjonować, oczywiście pod warunkiem, że nie podejmuje wysiłku fizycznego. Do tego można wrócić najwcześniej po miesiącu, choć najlepiej jest odczekać jeszcze dłużej. Szwy po operacji ściągane się po upływie dwóch tygodni. 

Przeczytaj również: Podniesienie piersi

Przez pierwsze 6 miesięcy rekonwalescencji, pacjentka powinna również unikać wystawiania się na słońce i promieniowanie UV (w tym to, emitowane przez lampy w solarium). Nieprzestrzeganie tego zalecenia może spowodować uwidocznienie się blizn pooperacyjnych. 

Proces rekonwalescencji może trwać nawet rok. W tym czasie piersi są opuchnięte, co utrudnia ocenę efektów operacji. Dopiero po tym czasie można stwierdzić jak bardzo piersi się zmieniły.

Operacja zmniejszenia biustu – powikłania

Redukcja piersi to poważny zabieg chirurgiczny, który – jeśli zostanie przeprowadzony w sposób niefachowy, może pociągnąć za sobą ryzyko wystąpienia pooperacyjnych komplikacji.  

Zalicza się do nich krwotoki, uszkodzenie nerwu prowadzące do zaniku czucia w piersiach, przecięcie przewodów mlekowych, co uniemożliwia karmienie piersią, doprowadzenie do asymetrii piersi, obumarcie brodawki, stany zapalne oraz zakrzepicę żył głębokich.

Dlatego tak ważne jest, aby mammoplastykę przeprowadził doświadczony chirurg. W mieście takim jak Wrocław, w Centrum Medycznym NawMedica, dr Ryszard Nawrocki od wielu lat przeprowadza zabieg redukcji piersi – w sposób fachowy i bezpieczny.

NawMedica gwarantuje bezpieczeństwo i zadowolenie Pacjentek i Pacjentów.


Umów się na wizytę już dziś: tel. +48 782 139 601

e-mail: info@drnawrocki.com.pl

 

Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas.

Dane kontaktowe Kliniki Chirurgii Plastycznej we Wrocławiu

Chcesz skorzystać z naszych zabiegów? Zapraszamy do kontaktu. Aktualne dane na temat siedziby, telefonu i adresu e-mail naszej kliniki znajdują się na stronie.

ul. Dolnobrzeska 5A
Wrocław 54-072

tel. +48 782 139 601

e-mail: info@drnawrocki.com.pl

Umów wizytę

Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 08:00 – 20:00
sobota: 08:00 – 15:00
niedziela, święta: nieczynne