Powiększenie biustu a karmienie piersią

„Czy po operacji piersi można karmić piersią?” – to jedno z częstych pytań, zadawanych przez Pacjentki podczas konsultacji. Odpowiedź, jak na wiele innych ważnych pytań, brzmi: „tak, ale…”. Szczegóły opisujemy w poniższym tekście.

Implanty a bezpieczeństwo karmienia piersią

Po pierwsze i najważniejsze – mitem jest opinia, że silikonowe implanty stanowią zagrożenie dla dziecka karmionego piersią. W 2001 roku, Amerykańska Akademia Pediatrii (American Academy of Pediatrics – AAP) opublikowała oświadczenie, według którego nie ma przeciwwskazań do tego, aby kobiety posiadające silikonowe implanty karmiły piersią swoje dzieci. Dobre jakościowo – i fachowo umieszczone – implanty nie mają żadnego wpływu na organizm matki, a więc i dziecka. Do organizmu kobiety nie przedostają się z nich żadne niebezpieczne czy szkodliwe substancje, a mleko produkowane przez taką osobę nie różni się niczym od mleka kobiety, która nie poddała się operacji powiększenia piersi.

Karmienie piersią po operacji biustu

Zabiegi powiększania, podnoszenia i zmniejszania piersi mogą potencjalnie wpływać na nerwy i przewody mlekowe, wpływając w ten sposób na laktację. Implanty piersi umiejscowione poniżej mięśnia zazwyczaj wpływają na produkcję mleka w mniejszym stopniu niż implanty powyżej mięśnia.

Największy wpływ na zmniejszenie produkcji mleka mają nacięcia wokół otoczki sutka i techniki chirurgiczne, które obejmują całkowite odczepienie sutków i przesunięcie ich w inne miejsce – np. w czasie procedury zmniejszenia biustu. Fachowy chirurg zadba jednak o to, aby pozostawić połączenie z tkanką zawierającą nerwy, przewody mleczne i naczynia krwionośne. Z czasem przewody, które zostały przerwane podczas operacji, mogą się zrosnąć lub utworzyć nowe ścieżki, a nerwy mogą odzyskać funkcjonalność, umożliwiając matce prawidłową laktację.

Ilość wytwarzanego mleka będzie zależeć od liczby połączonych przewodów i funkcjonalności nerwów, które umożliwiają laktację, a także od innych czynników, takich jak hormony i geny.

Większość matek, które przeszły operację piersi, jest w stanie produkować pewną ilość mleka, ale nie wszystkie z nich będą w stanie zaspokoić pełnię potrzeb niemowląt. Należy jednak podkreślić, że do udanego karmienia piersią nie jest konieczna produkcja mleka w ilości w pełni zaspokajającej potrzeby dziecka, ponieważ możliwe jest suplementowanie w sposób wspierający karmienie piersią.

Zresztą, w wielu przypadkach, nawet kobiety, które nie poddały się operacji piersi niejednokrotnie uzupełniają własne mleko specjalistycznymi preparatami dla dzieci, tzw. „sztucznym mlekiem”.

Dzieci matek, które przeszły operację piersi, powinny być uważnie monitorowane pod kątem odpowiedniego przyrostu masy ciała. Matki mogą potrzebować wsparcia w celu zwiększenia produkcji mleka i/lub suplementacji pasteryzowanym mlekiem ludzkim lub mieszanką.

Wskazówki dla kobiet, które przeszły operację piersi

W okresie ciąży:
Kobiety, które przeszły operację piersi powinny poinformować lekarza o rodzaju operacji, umiejscowienia nacięć i przyczyn operacji. Po wykonaniu badania, lekarz zidentyfikuje możliwą niewystarczającą ilość tkanki gruczołowej i udzieli wskazówek dotyczących wsparcia karmienia piersią.

W okresie karmienia:
Należy uważnie monitorować niemowlęta matek, aby upewnić się, że otrzymują optymalne odżywianie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Gdy okaże się, że produkcja pokarmu jest niewystarczająca, aby zaspokoić potrzeby dziecka, położna lub doradca laktacyjny dobierze odpowiednia metodę stymulacji produkcji mleka lub doradzi suplementację mlekiem sztucznym.

Powiększenie biustu a karmienie piersią

Jak widać, powiększenie biustu ma relatywnie niewielki wpływ na zdolność matki do karmienia piersią. Potencjalnie problem może wystąpić w sytuacji zmniejszenia rozmiaru biustu.

W każdym przypadku jednak warto zdać się na fachowca i udać się do klinki, która ma duże doświadczenie i sukcesy w tego typu zabiegach.

W takim mieście jak Wrocław jedną z najlepszych jest Klinika Chirurgii Plastycznej dr. Nawrockiego we Wrocławiu. 

Umów się na wizytę już dziś: tel. +48 782 139 601

e-mail: info@drnawrocki.com.pl 

 

 

Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas.

Dane kontaktowe Kliniki Chirurgii Plastycznej we Wrocławiu

Chcesz skorzystać z naszych zabiegów? Zapraszamy do kontaktu. Aktualne dane na temat siedziby, telefonu i adresu e-mail naszej kliniki znajdują się na stronie.

ul. Dolnobrzeska 5A
Wrocław 54-072

tel. +48 782 139 601

e-mail: info@drnawrocki.com.pl

Umów wizytę

Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 08:00 – 20:00
sobota: 08:00 – 15:00
niedziela, święta: nieczynne