Plastyka powłok brzusznych – na czym polega?

Plastyka powłok brzusznych, znana również jako abdominoplastyka, to chirurgiczna procedura mająca na celu poprawę wyglądu obszaru brzucha poprzez usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej oraz wzmocnienie mięśni brzucha. Abdominoplastyka jest często wybierana przez osoby, które doświadczyły znacznej utraty wagi, przebyły ciążę lub w następstwie działania innych czynników, które mogą prowadzić do zwiotczenia skóry i rozluźnienia mięśni brzucha. Procedura ta ma na celu uzyskanie bardziej jędrnego, płaskiego i estetycznego brzucha.

Podczas plastyki powłok brzusznych, chirurg wykonuje nacięcie w dolnej części brzucha, zazwyczaj w okolicy linii bikini, aby uzyskać dostęp do tkanki. Następnie usuwa nadmiar skóry i tłuszczu, a także może wzmocnić rozluźnione mięśnie brzucha poprzez ich zszywanie. W niektórych przypadkach, gdy nadmiar skóry i tłuszczu jest ograniczony do dolnej części brzucha, można przeprowadzić tzw. mini-abdominoplastykę, która wymaga mniejszego nacięcia.

Plastyka powłok brzusznych – na czym polega?

Plastyka powłok brzusznych może być również kombinowana z innymi procedurami, takimi jak liposukcja, aby osiągnąć optymalne rezultaty. Zabieg wykonuje się najczęściej w znieczuleniu podpajęczym (miejscowym) lub ogólnym.

Abdominoplastyka – przygotowanie do zabiegu

Pacjentka zdecydowana na plastykę powłok brzusznych powinna dostarczyć komplet wyników badań. Podobnie jak w przypadku odsysania tłuszczu z okolic brzucha są to badania, takie jak: USG jamy brzusznej, grupa krwi, morfologia, wskaźnik protrombinowy APTT, INR, EKG.

Po przeprowadzonym wywiadzie i wyeliminowaniu przeciwwskazań, lekarz zaproponuje którąś z dostępnych technik abdominoplastyki.

Plastyka powłok brzusznych – techniki

W zależności od indywidualnych potrzeb Pacjentki, chirurg zastosować różne techniki, z uwzględnieniem opcji z siatką lub bez siatki.

W technice bez siatki, chirurg wykonuje nacięcie w dolnej części brzucha, usuwa nadmiar skóry i tłuszczu oraz może poprawić wygląd mięśni brzucha poprzez ich zszywanie. Ten rodzaj abdominoplastyki jest najczęściej stosowany u pacjentek, które mają umiarkowany nadmiar skóry i tłuszczu w okolicach brzucha, a mięśnie nie wymagają wzmocnienia.

Zaletami tej metody jest to, że jest to procedura prosta, cechująca się mniejszą inwazyjnością i wymagając krótszej rekonwalescencji niż w przypadku innych technik. Niestety, nie nadaje się ona do leczenia przypadków znacznego rozluźnienia mięśni brzucha oraz znacznego nadmiaru skóry i tłuszczu.

Plastyka z siatką (abdominoplastyka z zastosowaniem siatki) obejmuje te same kroki co w przypadku plastyki bez siatki, ale dodatkowo chirurg umieszcza w obszarze mięśni brzucha specjalną siatkę. Siateczka ta ma za zadanie wzmocnić i usztywnić obszar mięśni brzucha, co może być szczególnie korzystne w przypadku znacznego rozluźnienia mięśni lub poprawy stanu po wcześniejszych operacjach.

Jej przewaga nad metodą bez siatki polega na tym, że oferuje ona lepsze wzmocnienie mięśni brzucha, co przekłada się na długotrwałość efektu. Technika ta jest rekomendowana dla pacjentek z rozciągniętymi mięśniami i dużym nadmiarem skóry.

Fakt, że jest ona bardziej inwazyjna przekłada się jednak na dłuższy okres rekonwalescencji. Niesie też ze sobą potencjalne ryzyko powikłań związanych z zastosowaniem siatki, takie jak infekcje czy odrzut tkanek.

Wybór między plastyką z siatką a bez siatki zależy od indywidualnych cech anatomicznych i potrzeb Pacjentki oraz oceny przeprowadzonej przez doświadczonego chirurga plastycznego.

Abdominoplastyka – rekonwalescencja

Rekonwalescencja po plastyce powłok brzusznych (abdominoplastyce) jest ważnym etapem w procesie zdrowienia po operacji. Choć czas rekonwalescencji może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjentki i zakresu przeprowadzonej procedury, istnieją pewne ogólne wytyczne dotyczące tego, czego można się spodziewać po operacji.

Po zabiegu Pacjentka pozostaje przez pewien czas na obserwacji w klinice, aby upewnić się, że nie występują żadne natychmiastowe powikłania. Zazwyczaj pierwsze dni po operacji są związane z odczuwaniem bólu, obrzękami i dyskomfortem. W tym okresie zazwyczaj stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Dreny z rany usuwa się po 1-3 dniach, a szwy skórne po ok. 10 dniach. Zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej na okres 3-4 tygodni, w tym podnoszenia ciężkich przedmiotów i wykonywania intensywnych ćwiczeń. To pomoże zapobiec nadmiernemu naprężaniu obszaru brzucha i wspomaga proces gojenia.

Początkowo mogą być widoczne blizny, ale stopniowo staną się one mniej widoczne w miarę upływu czasu, a do tego łatwo można ukryć je pod bielizną. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń chirurga dotyczących pielęgnacji blizn i okolicy operowanej. Jednym z nich może być noszenie opatrunków i bielizny uciskowej, która pomaga w utrzymaniu kształtu i zmniejsza obrzęki, wspomagając proces gojenia. Zaleca się również unikanie palenia tytoniu i nadmiernego spożycia alkoholu, ponieważ te czynniki mogą wpływać negatywnie na zdolność organizmu do gojenia się.

Ważnym elementem procesu rekonwalescencji są także kontrole u chirurga plastycznego. W ich trakcie lekarz oceni postęp gojenia się i udzieli ewentualnych dodatkowych zaleceń.

Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny, dlatego ważne jest, aby ściśle przestrzegać zaleceń chirurga i monitorować swój stan zdrowia podczas rekonwalescencji. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak silny ból, gorączka czy nadmierne krwawienie, koniecznie trzeba skontaktować się ze swoim chirurgiem.

W mieście takim jak Wrocław jest miejsce, w którym plastyka powłok brzusznych przynosi świetne efekty. Jest nim nasza Klinika, gdzie pracują wysokiej klasy specjaliści posiadający wielkie doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu procedur.

Umów się na wizytę już dziś:

tel. +48 782 139 601

e-mail: info@drnawrocki.com.pl

 

 

Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas.

Dane kontaktowe Kliniki Chirurgii Plastycznej we Wrocławiu

Chcesz skorzystać z naszych zabiegów? Zapraszamy do kontaktu. Aktualne dane na temat siedziby, telefonu i adresu e-mail naszej kliniki znajdują się na stronie.

ul. Dolnobrzeska 5A
Wrocław 54-072

tel. +48 782 139 601

e-mail: info@drnawrocki.com.pl

Umów wizytę

Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 08:00 – 20:00
sobota: 08:00 – 15:00
niedziela, święta: nieczynne