Operacja przegrody nosowej – korekcja nosa

Jeśli cierpisz na takie problemy, jak ciągle zatkany nos, nieustannie powracające infekcje górnych dróg oddechowych (zapalenie zatok lub gardła, zapalenie ucha środkowego), głośne chrapanie, pogorszenie zmysłu powonienia i krwawienie z nosa albo nawracające bóle głowy, to być może masz krzywą przegrodę nosową. W takiej sytuacji pomoc może operacja przegrody nosowej, czyli inaczej septoplastyka.

Przyczyny krzywej przegrody nosowej

Czynników wywołujących ten problem jest wiele i ciężko jest wskazać jednoznacznie skąd u danej osoby wzięła się ta przypadłość. Może to być wada wrodzona, spowodowana przez nieregularny wzrost kości i chrząstek twarzoczaszki. Czasem, krzywa przegroda nosowa jest wynikiem porodu, szczególnie metodą naturalną. Nowo narodzone dziecko ma często spłaszczony nos i choć w większości przypadków po kilku tygodniach samoistnie wraca on do właściwej pozycji, u niektórych osób wyprostuje się tylko część tkanek prowadząc do powstania krzywej przegrody nosowej. W innych przypadkach, do przypadłości tej może dojść w wyniku mechanicznego urazu, np. podczas zabawy lub uprawiania sportu. Na szczęście, niezależnie od przyczyny, sytuację można rozwiązać przeprowadzają operację wyprostowania przegrody nosowej.

Na czym polega operacja przegrody nosowej?

Zabieg ten polega na wykonaniu nacięcia nosa w okolicy przedsionka i oddzieleniu błony śluzowej od chrząstki. Zdarza się, że chrząstka musi zostać usunięta, ale dzieje się to tylko w szczególnie skomplikowanych przypadkach. Wyciętą chrząstkę przygotowuje się poza ciałem pacjenta, a następnie umieszcza ponownie w nosie. Na szczęście, najczęściej korekta chrząstki może zostać dokonana wewnątrz nosa. Lekarz może wówczas zastosować metodę operacji endoskopowej, która jest znacznie mniej inwazyjna, i która skraca okres hospitalizacji do ok. jednego dnia.
W zależności od skomplikowania przypadku, operacja może trwać od 30 do 90 minut.

Operacja przegrody nosowej – rekonwalescencja

Choć jest to zabieg o dość dużej rozległości ingerencji chirurgicznej, pacjenci są najczęściej wypisywani po upływie ok 24 godzin. Tuż po operacji, w nosie umieszcza się tampon, który usuwa się po upływie ok. 48 godzin od operacji.
Choć po operacji przegrody nosowej pacjent dość szybko może wrócić do domu, to sama rekonwalescencja trwa dłużej. W jej czasie należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.

Przeczytaj również: Korekta uszu – na czym polega otoplastyka i jak długo trwa rekonwalescencja?

Do podstawowych zasad po operacji przegrody nosowej należy ograniczenie aktywności fizycznej przez okres około 1 tygodnia oraz odpoczynek w pozycji leżącej z lekko uniesioną głową. Ograniczenie dotyczy w szczególności uprawiania sportów, które mogą doprowadzić do urazu nosa, np. koszykówki, piłki nożnej czy siatkówki.

Aby zmniejszyć opuchliznę należy stosować zimne okłady.

Operacja przegrody nosowej – Wrocław

Wrocław jest miastem, w którym operację przegrody nosowej można przeprowadzić między innymi w Centrum Medycznym NawMedica – Klinika Chirurgii Plastycznej, przy ul. Dolnobrzeskiej 5A we wrocławskiej Leśnicy. Doświadczony personel, nowoczesne wyposażenie i eleganckie sale do opieki pooperacyjnej minimalizują dyskomfort, jaki pacjent może odczuwać w trakcie i po operacji przegrody nosowej. 

Nie męcz się dłużej z krzywą przegrodą nosową.
Umów się na wizytę już dziś: tel. +48 782 139 601

e-mail: info@drnawrocki.com.pl

 

Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas.

Dane kontaktowe Kliniki Chirurgii Plastycznej we Wrocławiu

Chcesz skorzystać z naszych zabiegów? Zapraszamy do kontaktu. Aktualne dane na temat siedziby, telefonu i adresu e-mail naszej kliniki znajdują się na stronie.

ul. Dolnobrzeska 5A
Wrocław 54-072

tel. +48 782 139 601

e-mail: info@drnawrocki.com.pl

Umów wizytę

Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 08:00 – 20:00
sobota: 08:00 – 15:00
niedziela, święta: nieczynne