Lifting twarzy i szyi – recepta na młody wygląd?

Podobno wygląd to nie wszystko, ale trudno nie przyznać, że żyjemy w czasach, które premiują ludzi młodych i pięknych. Nie dziwi zatem, że wiele osób szuka sposobu na to, by cofnąć czas i sprawić, aby ich wizerunek znowu nabrał młodzieńczych cech. Jednym z takich sposobów jest lifting twarzy i szyi wykonywany w gabinecie chirurgii plastycznej. Na czym polega ta procedura i czy faktycznie jest to recepta na młody wygląd?

Lifting twarzy i szyi – na czym polega?

Lifting twarzy i szyi to operacja chirurgiczna polegająca na podciągnięciu tkanek miękkich twarzy, często znana jako facelifting. Dobrze przeprowadzony zabiegów faceliftingu niweluje zmarszczki, redukuje nadmiar skóry, a tym samym przyczynia się do zniwelowania oznak starzenia się. Procedura ta ma za zadanie poprawienie konturów twarzy, przywrócenie młodzieńczego wyglądu oraz zminimalizowanie widoczności zmarszczek i fałdów skórnych.

Lifting twarzy i szyi – przygotowanie do zabiegu

Przed przeprowadzeniem faceliftingu, Pacjentka spotyka się z chirurgiem plastycznym na konsultacji. Podczas tej rozmowy wyjaśnia ona swoje oczekiwania i cele, a chirurg przeprowadza dokładny wywiad medyczny oraz ocenę fizyczną, aby określić najlepsze podejście do procedury. Specjalista omawia także ewentualne ryzyka i restrykcje oraz wyjaśnia oczekiwane efekty.

Przed zabiegiem pacjentka musi przestrzegać zaleceń chirurga, w tym odstawienia pewnych leków i unikania palenia tytoniu oraz alkoholu, które mogą wpływać na zdolność organizmu do gojenia. Oprócz tego wykonuje się także szereg badań, obejmujących badanie krwi w zakresie oznaczenia grupy krwi, morfologii APTT, INR i wskaźnika protrombinowego. Bada się także poziom elektrolitów oraz wykonuje EKG.

Lifting twarzy i szyi – przebieg procedury

Operacja faceliftingu jest zabiegiem, który z reguły przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Po „uśpieniu” pacjentki chirurg przeprowadza nacięcia w określonych obszarach twarzy, takich jak okolice skroni, policzki i szyja. Następnie tkanki skóry i warstwy podskórnej są delikatnie podnoszone i napinane, aby poprawić ich jędrność i wygładzić zmarszczki. Jeśli konieczne, usuwany jest nadmiar skóry.

W niektórych przypadkach, chirurg może również pracować na warstwach głębokich tkanek, takich jak tkanka tłuszczowa, mięśnie i powięzi, dzięki czemu efekty zabiegu są bardziej trwałe. Technika ta nosi nazwę SMAS (Superficial Musculo-Aponeurotic System).

Po przemodelowaniu tkanek, chirurg starannie zamyka rany za pomocą szwów lub zacisków chirurgicznych. Nacięcia są umiejscowione tak, aby były jak najmniej widoczne i były ukryte w naturalnych załamaniach skóry (np. w okolicy uszu), albo w obrębie owłosionej skóry głowy.

Lifting twarzy i szyi – rekonwalescencja

Po zabiegu pacjentka wymaga rekonwalescencji, która z reguły trwa kilka tygodni. Pierwszą dobę lub dwie najczęściej spędza w klinice na obserwacji. Przez pierwszy okres po operacji na twarzy mogą być widoczne obrzęki i zasinienia, które będą stopniowo zanikać. Może pojawić się także utrata czucia wokół operowanych miejsc, ale jest to niedogodność, która również z czasem zaniknie. Szwy usuwane są po ok. siedmiu do dziesięciu dni po operacji.

Warto wiedzieć, że w zależności od rozmiaru i złożoności procedury liftingu twarzy i szyi lekarz może zalecić Pacjentce ograniczenie pewnych aktywności na czas rekonwalescencji. Jednym z zakazów, które należy kategorycznie przestrzegać, jest zakaz opalania skóry twarzy i szyi, bowiem promieniowanie ultrafioletowe (czy ot słoneczne, czy też na solarium) może sprawić, że blizny ściemnieją i staną się widoczne.

Nie wskazane są także wizyty w saunach – szczególnie tych, w których czynnikiem cieplnym jest promieniowanie podczerwone – podejmowanie dużego wysiłku fizycznego, a także wystawianie skóry na działanie ujemnych temperatur. Obostrzeń tych należy przestrzegać przez około sześć miesięcy od zabiegu. Póki rany po zabiegu nie zagoją się całkowicie należy również ograniczyć stosowanie makijażu oraz kosmetyków do podstawowej pielęgnacji skóry.

Należy również mieć świadomość, że efekt operacji zależy od wielu czynników, takich jak stan skóry twarzy, wiek Pacjentki, struktura rusztowania kostnego i innych.

Lifting twarzy i szyi – przeciwwskazania

Podobnie, jak w przypadku innych tego typu procedur, przeciwwskazaniem do przeprowadzenia face-liftingu są takie przypadłości, jak zaburzenia krzepliwości krwi, skaza naczyniowa, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, niewyregulowana cukrzyca, zmiany ropne na skórze.

Działająca we Wrocławiu Klinika Chirurgii Plastycznej we Wrocławiu – NawMedica, którą kieruje dr Ryszard Nawrocki, specjalizuje się w zabiegach takich jak lifting twarzy i szyi.

 

Umów się na wizytę już dziś:
tel. +48 782 139 601
e-mail: info@drnawrocki.com.pl

 

Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas.

Dane kontaktowe Kliniki Chirurgii Plastycznej we Wrocławiu

Chcesz skorzystać z naszych zabiegów? Zapraszamy do kontaktu. Aktualne dane na temat siedziby, telefonu i adresu e-mail naszej kliniki znajdują się na stronie.

ul. Dolnobrzeska 5A
Wrocław 54-072

tel. +48 782 139 601

e-mail: info@drnawrocki.com.pl

Umów wizytę

Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 08:00 – 20:00
sobota: 08:00 – 15:00
niedziela, święta: nieczynne