Korekcja nadmiaru skóry – kiedy i dla kogo?

Skóra to bardzo elastyczny organ, jednak w niektórych przypadkach nie jest ona w stanie „nadążyć” za zmianami w organizmie. Jest to szczególnie widoczne w przypadkach szybkiej, gwałtownej utraty wagi, co często może skutkować powstaniem zwisających fałdów skórnych w miejscach, które straciły swoją objętość.

Jest to nie tylko problem natury estetycznej. Obwisła skóra utrudnia utrzymanie higieny i może być źródłem odparzeń i innych dolegliwości, ale jest to także przypadłość mająca negatywny wpływ na psychiczne samopoczucie i samoocenę osoby nią dotkniętej. Na szczęście chirurgia plastyczna ma sposób, by poradzić sobie z tym problemem. Jest nim chirurgiczna korekcja nadmiaru skóry.

Korekcja nadmiaru skóry – co to jest?

Korekcja nadmiaru skóry to procedura chirurgiczna, której celem jest usunięcie zbędnego lub luźnego fragmentu skóry z danego obszaru ciała. Ten typ zabiegu jest często stosowany w celu poprawy estetyki oraz komfortu życia Pacjentów. Jak już wspominaliśmy, nadmiar skóry może wynikać ze zmian po operacji bariatrycznej, nagłej utracie wagi, ale bywa także następstwem ciąży lub naturalnych procesów starzenia się organizmu.  

Innymi czynnikami mogącymi prowadzić do powstania nadmiaru skóry są zmiany hormonalne, np. w wyniku menopauzy, a także zmiany na ciele powstałej w wyniku operacji lub urazu.

Przygotowanie do operacji korekcji nadmiaru skóry

Podobnie jak w przypadku innych operacji plastycznych, pierwszym krokiem jest umówienie się na konsultację z doświadczonym chirurgiem plastycznym. W trakcie konsultacji omówione zostaną oczekiwania Pacjentki dotyczące zabiegu i dostępne opcje, a lekarz dokładnie oceni stan zdrowia i indywidualne cechy anatomiczne.

Zanim Pacjentka trafi na stół operacyjny, konieczne będzie dostarczenie wyników szeregu badań lekarskich, takich jak: morfologia, APTT, INR, wskaźnik protrombinowy, elektrolity, grupa krwi, EKG. Ma to na celu upewnienie się, że Pacjentka jest w odpowiedniej kondycji zdrowotnej do przeprowadzenia zabiegu. Ważne jest także poinformowanie lekarza o wszelkich wcześniejszych operacjach, chorobach przewlekłych, przyjmowanych lekach oraz alergiach.

W przypadku przyjmowania leków, lekarz może zalecić odstawienie niektórych z nich, bowiem część farmaceutyków i suplementów diety mogą wpływać na ryzyko krwawienia lub wystąpienia powikłań. Ważne jest także zaprzestanie palenia, bo nikotyna może negatywnie wpłynąć na proces gojenia się skóry i zwiększyć ryzyko powikłań. Lekarz zaleci przestój od palenia przed operacją i w trakcie rekonwalescencji.

Korekcja nadmiaru skóry – przebieg procedury

Warto wiedzieć, że korekcja nadmiaru skóry dość często łączona jest z liposukcją, polegającą na wprowadzeniu w odpowiednim miejscu kaniuli i odessaniu nadmiaru tłuszczu. Usunięcie nadmiaru skóry jest kolejnym krokiem prowadzącym do uzyskania zamierzonego efektu, jakim jest ujędrnienie danego obszaru.

Podczas korekcji nadmiaru skóry chirurg wykonuje nacięcia w okolicach problematycznego obszaru, usuwa zbędną skórę, a następnie dokonuje precyzyjnego zszywania skóry w taki sposób, aby uzyskać pożądany kształt i napięcie. Procedura ta może obejmować różne części ciała, takie jak brzuch, uda, ramiona, pośladki czy twarz.

Korekcja nadmiaru skóry – rekonwalescencja

Przebieg rekonwalescencji po zabiegu korekcji nadmiaru skóry w dużej mierze uzależniony jest od tego, jaki zasięg miała operacja i których miejsc na ciele dotyczyła. W przypadku rozległych operacji zalecana może być nawet hospitalizacja, w trakcie której Pacjentka znajdować się będzie pod opieką wykwalifikowanego personelu.

Częściej jednak pobyt w Klinice trwa około dobę po zabiegu, a gdy lekarze upewnią się, że wszystko jest w porządku, możliwy jest powrót do domu. Po wypisie należy przestrzegać dokładnych zaleceń dotyczących pielęgnacji ran, zmiany opatrunków oraz przyjmowania leków, w tym przeciwbólowych i antybiotyków, jeśli są przepisane.

Sam proces rekonwalescencji trwa około 8 tygodni, jednak zaleca się unikania wysiłku fizycznego przez czas ok. 3 miesięcy. W tym czasie – oprócz przestrzegania zaleceń lekarskich – warto także nosić specjalne ubrania uciskowe, a także masować ręcznie operowane miejsce.

Warto pamiętać, że tego typu zabieg zawsze wiąże się z powstaniem blizn, o które również trzeba dbać w odpowiedni sposób – na przykład nie narażając ich w pierwszym okresie na działanie promieniowania ultrafioletowego.

Postępy rekonwalescencji oceni lekarz podczas regularnych wizyt kontrolnych, których przeprowadzenie jest również mocno zalecane.

Korekcja nadmiaru skóry ma na celu nie tylko poprawę estetyki, ale także może przynieść ulgę pacjentom cierpiącym z powodu podrażnień, obtarć, bólu lub trudności z higieną wynikających z obwisłej skóry. Zabieg ten może mieć pozytywny wpływ na jakość życia pacjenta, przywracając pewność siebie i komfort.

Ważne jest, aby przeprowadzenie korekcji nadmiaru skóry odbywało się pod opieką doświadczonego chirurga plastycznego oraz po dokładnym wywiadzie medycznym i ocenie stanu zdrowia pacjenta.

Klinika chirurgii plastycznej we Wrocławiu – dr Ryszard Nawrocki specjalizuje się w tego typu operacjach jest nasza Klinika.

Umów się na wizytę już dziś:

tel. +48 782 139 601

e-mail: info@drnawrocki.com.pl

Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas.

Dane kontaktowe Kliniki Chirurgii Plastycznej we Wrocławiu

Chcesz skorzystać z naszych zabiegów? Zapraszamy do kontaktu. Aktualne dane na temat siedziby, telefonu i adresu e-mail naszej kliniki znajdują się na stronie.

ul. Dolnobrzeska 5A
Wrocław 54-072

tel. +48 782 139 601

e-mail: info@drnawrocki.com.pl

Umów wizytę

Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 08:00 – 20:00
sobota: 08:00 – 15:00
niedziela, święta: nieczynne