Sport, aktywność i ćwiczenia po zabiegu powiększenia biustu

Istotnym elementem, który należy wziąć pod uwagę w powrocie do pełnej sprawności po operacji powiększenia piersi, jest czas. Okres, w którym ciało dochodzi do siebie po tym zabiegu to 6-8 tygodni. Jakiego rodzaju aktywność fizyczna jest wskazana w tym czasie i czy w ogóle po operacji plastycznej można ćwiczyć? A zatem, kiedy można wrócić do aktywności?

1 tydzień po operacji powiększenia biustu

Operacja, podczas której Pacjentka otrzyma implanty piersi to zabieg przeprowadzany w całkowitym znieczuleniu, stanowiący poważną ingerencję w organizm. Pierwszy tydzień po zabiegu to czas, w którym Pacjentka powinna ograniczyć aktywność jedynie do chodzenia po domu i lekkich ćwiczeń. Ważne, aby nie spędzić tego czasu w bezruchu, bowiem prawidłowa rekonwalescencja wymaga aktywności. Dodatkowo, ruch zapobiega powstawaniu zakrzepów oraz ułatwia prawidłowe tworzenie się blizn. W tym okresie najlepiej jest słuchać własnego ciała – jeśli czujemy ból, należy odpuścić i przerwać aktywność! Można przyjąć, że chodzenie po 10 minut 4 razy dziennie to optymalna ilość ruchu w okresie pierwszych 7 dniu po operacji. Jeśli samopoczucie pozwoli, można wprowadzić pierwsze ćwiczenie, polegające na wyciąganiu rąk do góry i kładzeniu ich na głowie na 10 sekund, po czym opuszczaniu ich z powrotem. 3 krótkie serie dziennie będą przeciwdziałać „zastaniu” się i ułatwią późniejszy powrót do pełni sprawności.

2 tydzień po operacji powiększenia biustu

Ciało pacjentki, która przeszła zabieg powiększenia piersi, wciąż jeszcze dochodzi do siebie, a opuchlizna jeszcze nie zeszła. W tym czasie zalecamy nieco więcej ruchu – np. krótkie wyjścia z domu, po drobne zakupy itd. Należy jednak uważać w czasie upałów!

Oczywiście, wciąż należy kontynuować wykonywanie ćwiczenia z kładzeniem rąk na głowie. Do tego można dołożyć kolejne. Pierwsze z nich polega na stanięciu przed ścianą i oparciu się o nią na wyciągniętych rękach. Następnie, za pomocą palców, Pacjentka powinna „wędrować” dłońmi w górę. To dobry sposób na rozciąganie mięśni piersiowych bez ryzyka ich uszkodzenia.

Drugie ćwiczenie można wykonywać na leżąco. Leżąc na plecach, na skraju łóżka, należy pozwolić ręce zwisać przez kilka sekund pod własnym ciężarem. To kolejny delikatny sposób na pracę z mięśniem piersiowym.

3-4 tydzień po operacji powiększenia biustu

Pod koniec tego okresu tkanka bliznowata jest już w ok. 50% zagojona i można zacząć wprowadzać ćwiczenia podnoszące tętno. Wcześniej odradza się tego typu ćwiczenia z uwagi na przyspieszone krążenie, które ma wpływ na gojenie się ran i może sprawić, że nowo powstające blizny będą czerwone.

To dobry czas na ćwiczenia dolnych partii ciała – mięśni łydek, ud, mięśni brzucha. Ważne, żeby ćwiczenia wprowadzać stopniowo i słuchać swojego organizmu. Nie należy walczyć z bólem! W 4 tygodniu można zacząć lekkie ćwiczenia górnych partii ciała.

5-6 tydzień po operacji powiększenia biustu

Rekonwalescencja ma się ku końcowi i ciało odzyskuje dawną sprawność. W tym czasie zalecamy stopniowy powrót do dawnej aktywności, jednak nadal należy uważać na siebie i nie przeciążać się. Joga, lekkie ćwiczenia na siłowni, spacery – to wszystko aktywności, które można już uprawiać. Należy przy tym pamiętać, by wszystkie ćwiczenia w tym okresie – i w okresach wcześniejszych – obowiązkowo wykonywać w biustonoszu.

Ćwiczenia po zabiegu powiększenia biustu są nie tylko możliwe, ale i wskazane. Prawidłowa rekonwalescencja i powrót do pełni sprawności bez ruchu nie są możliwe!

Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas.

Dane kontaktowe Kliniki Chirurgii Plastycznej we Wrocławiu

Chcesz skorzystać z naszych zabiegów? Zapraszamy do kontaktu. Aktualne dane na temat siedziby, telefonu i adresu e-mail naszej kliniki znajdują się na stronie.

ul. Dolnobrzeska 5A
Wrocław 54-072

tel. +48 782 139 601

e-mail: info@drnawrocki.com.pl

Umów wizytę

Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 08:00 – 20:00
sobota: 08:00 – 15:00
niedziela, święta: nieczynne