Plastyka brzucha a fizjoterapia

Fizjoterapię w plastyce brzucha (abdominoplatyce) najczęściej kojarzymy z okresem po operacji oraz z zabiegami dotyczącymi blizny. Tymczasem już przygotowanie do zabiegu stanowi bardzo ważny element całości tego procesu. 

Abdominoplastyka poprawi znacząco wygląd brzucha, będzie widoczna znaczna zmiana wizualna. Należy jednak pamiętać, że sama operacja nie wzmacnia w żaden sposób mięśni, nie poprawia funkcjonalności brzucha. 

Plastyka brzucha – jak przygotować się przed operacją

W przypadku plastyki brzucha pierwsza, bardzo ważna rzecz to postawa. Jeśli wzorzec postawy powoduje, że brzuch ma tendencje do wystawania, przed operacją warto popracować nad zmianą. Świadomość swojej postawy i stworzenie w ciele warunków do jej korekcji znacząco wpłyną na to, jak ostatecznie będzie wyglądał brzuch.

Drugim  z elementów fizjoterapii przedoperacyjnej jest nauczenie się prawidłowej aktywacji mięśni brzucha, tak, aby był w momencie operacji jak najbardziej funkcjonalny – miał aktywności podtrzymujące narządy, reagował prawidłowo na poruszanie się i wysiłek. Jeśli nauczysz się tego przed zabiegiem, potem o wiele łatwiej będzie te aktywności odtworzyć w czasie fizjoterapii pooperacyjnej. 

Trzecia kwestia – operowany jest brzuch, ale zabieg odczuwa całe ciało. Do tego dochodzi element stresu, emocji, które poprzedzają operację. Warto dlatego przed zabiegiem zadbać o odpowiednie rozluźnienie, szczególnie struktur mięśniowo-powięziowych okolicy grzbietu, dolnego odcinka kręgosłupa, miednicy, a także obręczy barkowej oraz czaszki. Po operacji doświadczamy bólu, ustawiamy ciało nieświadomie w pozycjach przeciwbólowych chcąc chronić naruszony rejon i przeciążamy inne, odległe struktury. Do tego dochodzi jeszcze blizna, która mówiąc najprościej, unieruchamia w pewien sposób operowany rejon ciała. Blizna po abdominoplastyce zmienia wzorce postawy, wpływa na to, jak się poruszamy, chodzimy, wykonujemy różne czynności.

Przed operacją uczymy pacjentki, jak wstawać po zabiegu, jak poruszać się, stabilizować, chronić brzuch szczególnie w pierwszych dniach i tygodniach po operacji – tak, aby pomóc uporać się z bólem, ale także, by stopniowo wiedzieć, jak bezpiecznie zwiększać swoje możliwości w codziennym funkcjonowaniu.

I czwarty aspekt dotyczy blizny. Warto wiedzieć, w jaki sposób zatroszczyć się o bliznę, pielęgnować ją, stabilizować, kiedy rozpocząć wizyty u fizjoterapeuty w celu mobilizacji blizny – czyli wyposażyć się w wiedzę dotyczącą postępowania z blizną po zabiegu. Miejsce zabiegowe oraz tkanki okoliczne dobrze jest przygotować delikatnymi masażami, bowiem przygotowana tkanka zdecydowanie lepiej goi się po zabiegu, a blizna zazwyczaj jest ładniejsza (poza osobniczymi skłonnościami do nieprawidłowego gojenia blizn).

Duży wpływ na gojenie się blizn ma dieta oraz suplementacja. Najlepiej zadbać o ten aspekt wcześniej, we współpracy z dietetykiem. Badania naukowe wskazują na podaż 1 g białka na 1 kg masy ciała. Przy dobrze zbilansowanej i poprowadzonej diecie, jesteśmy w stanie zapewnić taką ilość białka, jednak czasem potrzebne będzie wsparcie odżywkami.  

Ogólnie w okresie okołozabiegowym powinno się dostarczać mniej więcej 3000 kalorii dla osoby o wadze 70-75 kg  (w tym 40-50% węglowodanów, ale tylko 10% cukrów prostych).

Do tego zdrowe tłuszcze i suplementacja (o ile jest konieczna):

 • Witaminy A,B, C, D, E (warto zbadać poziom przed suplementacją i ustalić dawki z lekarzem)
 • A, E – wpływ na stan skóry
 • B – dobre funkcjonowanie układu nerwowego
 • C – wzmacnia odporność, wspiera gojenie
 • D – zmniejsza ryzyko przerastania blizn

Pamiętajmy także o prawidłowym nawodnieniu i umiarkowanej aktywności fizycznej.

Jak zadbać o brzuch po operacji

Przez pierwsze dni a nawet tygodnie brzuch po zabiegu oraz blizna są miejscami zwiększonego bólu, są obrzęknięte. Jeśli wcześniej przygotujemy resztę ciała na zabieg, w tym okresie wspomoże nas ono w rekonwalescencji. 

W pierwszych 5-6 tygodniach skupiamy się przede wszystkim na stabilizowaniu, ochronie blizny poprzez umiejętne korzystanie z technik wstawania, siadania, poruszania się. Korzystamy od samego początku z technik oddechowych. Zaleca się także delikatne techniki drenujące okolice blizny oraz delikatne techniki manualne, a także masaże w odległych częściach ciała, które ogólnie pozwolą szybciej się regenerować i pomogą zapobiec  wtórnym symptomom związanym z obecnością blizny.

Mobilizacja blizny, ćwiczenia, powrót do pełnej sprawności

Około 5-6 tygodnia podejmujemy działania mobilizujące bliznę wprowadzając techniki adekwatne do jej stanu.

W dalszym okresie, kierując się zaleceniami lekarskimi, zaczynamy wprowadzać delikatne ćwiczenia mobilizujące, zwracając szczególną uwagę na zazwyczaj mocno napięte mięśnie okolicy kręgosłupa, obręczy barkowej.

Z czasem zaczynamy wprowadzać aktywację mięśni brzucha, której – jeśli była taka możliwość – Pacjentka nauczyła się już przed zabiegiem.

Abdominoplastyka jest zabiegiem rozległym, zakończonym blizną i wymaga zaangażowania Pacjentki w proces powrotu do pełnego funkcjonowania. Warto tego nie pomijać, bo nagrodą jest nie tylko ładny, ale też zdrowy, dobrze funkcjonujący brzuch i całe ciało.

 

Autorką tekstu jest Anna Godula, mgr fizjoterapii od 2003 roku, uczestniczka wielu szkoleń z zakresu fizjoterapii dzieci, niemowląt, fizjoterapii uroginekologicznej. Od 2013 roku prowadzi własną praktykę fizjoterapeutyczną – pracując z pacjentami indywidualnie, a także prowadząc zajęcia grupowe dla Pań. Specjalizuje się w dwóch dziedzinach – w fizjoterapii uroginekologicznej i fizjoterapii niemowląt.

Fizjoterapia uroginekologiczna to przede wszystkim terapia dna miednicy, opieka nad kobietą ciężarną, kobietą w okresie połogu oraz w okresie menopauzy:

 • opieka nad kobietą w połogu (diagnostyka dna miednicy, stanu brzucha, postawy po porodzie, wskazanie odpowiedniego postępowania w powrocie do dobrostanu ciała po ciąży i porodzie)
 • opieka nad kobietą ciężarną – pomoc w dolegliwościach ciążowych, takich jak: bóle kręgosłupa, ból spojenia łonowego, inne dolegliwości bólowe narządu ruchu; masaż w ciąży
 • fizjoterapia zaburzeń dna miednicy (nietrzymanie moczu, stolca, obniżenie narządu rodnego, bolesne współżycie)
 • kompleksowa terapia blizny (po cięciu cesarskim, po nacięciu krocza, po operacjach w różnych rejonach ciała)
 • kinesiotaping w ciąży, po porodzie
 • fizjoterapia w bolesnych miesiączkach
 • fizjoterapia rozejścia mięśni brzucha

 

Gabinet fizjoterapii dziecięcej i kobiecej mieści się w Centrum NawMedica, przy Klinice Chirurgii Plastycznej doktora Ryszarda Nawrockiego – ul. Dolnobrzeska 5a, Wrocław.

Więcej informacji:

www.kobieca-fizjoterapia.pl

www.fizjomedica.wroclaw.pl

Tagi

Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas.

Dane kontaktowe Kliniki Chirurgii Plastycznej we Wrocławiu

Chcesz skorzystać z naszych zabiegów? Zapraszamy do kontaktu. Aktualne dane na temat siedziby, telefonu i adresu e-mail naszej kliniki znajdują się na stronie.

ul. Dolnobrzeska 5A
Wrocław 54-072

tel. +48 782 139 601

e-mail: info@drnawrocki.com.pl

Umów wizytę

Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 08:00 – 20:00
sobota: 08:00 – 15:00
niedziela, święta: nieczynne