Opadanie nosa po operacji plastycznej

Operacja korekcji nosa, tak zwana rynoplastyka, to zabieg wykonywany w celu poprawy wyglądu nosa i zmiany jego kształtu. Czasem wykonuje się ją również by przywrócić drożność nosa, na przykład po urazie lub w przypadku, gdy u pacjenta występuje skrzywienie przegrody nosowej. Po operacji plastycznej następuje czas rekonwalescencji – wtedy też nos lekko opada i do roku zyskuje docelowy wygląd.

Opadanie nosa po operacji plastycznej

Początkowo, patrząc z boku, czubek nosa znajduje się delikatnie ponad pożądaną wysokość – to naturalne po operacji. Z czasem czubek się obniża, lekko opada, by przybrać docelowy wygląd. 

Opadanie nosa po operacji plastycznej

Na początku warto odnotować, i uspokoić potencjalnych pacjentów, że w większości przypadków opadnięcie jest przewidywalne i “zgodne z planem”.

Doświadczony chirurg dobrze wie, że skierowanie się końcówki nosa w dół to coś, co będzie występować zawsze. Jest to związane z tendencją gojących się nacięć do kurczenia się, a także z naturalnym działaniem sił grawitacji. Lekarz musi to uwzględnić podczas planowania operacji plastyki nosa i podczas jej wykonywania.

Niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego chirurga plastycznego – niedoświadczony chirurg może nie rozpoznać, że chrząstka czubka nosa jest na tyle słaba, że nie utrzyma swojej pozycji po usunięciu jej części (np. w celu zwężenia dolnej połowy nosa), wówczas może pojawić się problem zbyt mocno opadającej końcówki nosa, a pożądany efekt operacji nie zostanie osiągnięty.

>>> Przeczytaj więcej o korekcji nosa

 

Ocena możliwości wystąpienia takiej sytuacji powinna nastąpić podczas konsultacji przedoperacyjnych, gdy chirurg wyczuwa wytrzymałość tkanek nosa i szacuje, jaki procent wytrzymałości można utrzymać po usunięciu części chrząstki.

Warto nadmienić, że w rzeczywistości to nie czubek nosa opada. To pozostałe tkanki nosa unoszą się i sprawiają wrażenie, jakby końcówka nosa obniżyła się. 

Wraz ze zmniejszaniem się obrzęku, tkanki zaczynają się zespalać, co może doprowadzić do podniesienia się chrząstek w środkowej części nosa. Tkanki te mają tendencję do naturalnego przemieszczania się w kierunku środka i jeśli ruch ten nie został przewidziany, wzniosą się ponad pożądany poziom profilu. Powstaje wtedy złudzenie, jakby końcówka nosa opadła. Doświadczony chirurg potrafi przewidzieć ten ruch i skutecznie mu przeciwdziałać.

Doświadczony chirurg to podstawa

Plastyka nosa jest złożoną operacją, która wymaga wyobraźni ze strony chirurga, skutecznego planu działania opartego na przewidywanych zmianach i, co najważniejsze, znajomości konsekwencji każdego manewru chirurgicznego, który ma miejsce podczas operacji.

Jedną z najbardziej renomowanych klinik chirurgii plastycznej w stolicy Dolnego Śląska, taką która ma ogromne doświadczenie – i sukcesy – w wykonywaniu zabiegów plastyki nosa, jest nasza Klinika.

Umów się na wizytę już dziś:
tel. +48 782 139 601

e-mail: info@drnawrocki.com.pl

Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas.

Dane kontaktowe Kliniki Chirurgii Plastycznej we Wrocławiu

Chcesz skorzystać z naszych zabiegów? Zapraszamy do kontaktu. Aktualne dane na temat siedziby, telefonu i adresu e-mail naszej kliniki znajdują się na stronie.

ul. Dolnobrzeska 5A
Wrocław 54-072

tel. +48 782 139 601

e-mail: info@drnawrocki.com.pl

Umów wizytę

Godziny przyjęć:
poniedziałek – piątek: 08:00 – 20:00
sobota: 08:00 – 15:00
niedziela, święta: nieczynne